کربوکسی تراپی چیست؟ | نحوه عملکرد کربوکسی تراپی| مزایا و معایب آن

سرشت زیبایی می‌تواند یکی از پایدارترین  ویژگی‌های وجودی در انسان باشد که تجربه درک لذت و یا رضایت را در وجود دیگران ایجاد می‌کند. به‌طور کلی زیبایی جزو ارزش‎های نهایی خوبی، حقیقت و عدالت به حساب می‌آید. داشتن پوستی زیبا هم از جمله دغدغه‌های فردی می‌باشد، روش‌های متعددی برای داشتن پوستی زیبا وجود دارد که یکی از آن‌ها کربوکسی تراپی است. در این مقاله به مفهوم کربوکسی تراپی ، نحوه عملکرد کربوکسی تراپی ، مزایا و عوارض آن خواهیم پرداخت.

کربوکسی ‌تراپی

کربوکسی تراپی نام علمی گاز دی اکسید کربن بوده و زیر پوست تزریق می‌شود که بدن این فرآیند را کمبود اکسیژن تلقی می کند؛ این تزریق موجب افزایش خون شده و سلول های منطقه تزریق را بازسازی می‌کند. کربوکسی‌تراپی روش درمانی_زیبایی بدون جراحی می‌باشد، این روش اولین بار در کشور فرانسه برای درمان بیماران عروقی مورد استفاده قرار گرفت. پزشکان به این موضوع دست یافتن که حمام در استخرهای آبی غنی از دی اکسید کربن  سبب بهبود یافتن زخم ها می‌شود.

نحوه عملکرد و مزایا و عوارض کربوکسی تراپی

دی اکسید کربن یک گاز بی بو و بی رنگ می‌باشد که در صورت تزریق شده و در سطح میکروسیتوپلاستی پوست منتشر می‌یابد. بدن در این حالت سعی دارد آنچه را که سبب بر هم زدن تعادل سطوح اکسیژن و دی اکسید کربن می‌شود، با بالا رفتن جریان خون تامین اکسیژن و مواد مغذی به پوست و عروق اصلاح کند. این واکنش باعث بهبود ظاهر پوست می‌شود. در این روش الاستیسیته پوست افزایش یافته و با افزایش گردش خون، خطوط و چین و چروک پوست ازبین رفته و موجب کلاژن سازی و از بین رفتن ذخایر چربی می گردد.

این فرآیند درمان کاملاً بدون درد بوده و حتی نیاز به داروهای بی‌حسی هم ندارد. در صورتی که آستانه‌ی درد شما پایین باشد، از کرم‌های بی‌حس کننده استفاده می‌شود تا این مشکل  رفع گردد. البته ممکن است شرایط خاصی را تجربه کنید. مثلاً در حین انجام کربوکسی تراپی احساس کنید  زیر چشمتون پف کرده است. دقیقا مانند حسی که قبل از گریه کردن دارید. این احساس مقطعی بوده و بعد از۵ تا ۱۰ دقیقه برطرف می‌شود.

مزایا کربوکسی تراپی

  • بهترین روش از بین بردن سلولیت
  • سبب بازسازی کلاژن می‌شود
  • چربی‌ها را از بین می‌برد
  • به بافت‌های بدن و اعصاب آسیب نمی‌رساند
  • بهبود نتایج لیپوساکشن
  • بر طرف کردن تیرگی و چروک دور چشم
  • جوان‌سازی پوست

عوارض کربوکسی تراپی

معمولا کربوکسی تراپی عوارض خاصی ندارد، بدن صورت عادی مقداری گاز دی اکسید کربن تولید می‌کند بنابراین تزریق این گاز در مقادیر کنترل شده خطری نخواهد داشت. درد یا قرمزی در محل تزریق به صورت موقت ایجاد شده و ازبین می‌رود.

بازسازی پوست با کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی درابتدا برای درمان پیری یا پوست آسیب دیده با تزریق دی اکسید کربن به غشای عروقی میان پوست بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شد. در این روش ازطریق  تزریق دی اکسید کربن، فشرده سازی فیبرهای کلاژن را مشاهده شد. علاوه بر این، تغییرات بسیار زیادی در گردش کلاژن و پوست ظاهر شد. کربوکسی از طریق افزایش رسوب کلاژن برای بهبود بافت آسیب دیده و سازماندهی مجدد پوست استفاده می شود. بنابراین در حال حاضر این روش  به عنوان درمان زیبایی برای بهبود و سفت شدن  پوست استفاده می گردد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *