ایمپلنت چیست ؟ مراقبت های بعد از ایمپلنت و انواع آن همراه با هزینه و عوارض انجام ایمپلنت

زیبایی و سالم بودن دندان ها از جمله مهم ترین مواردی است که در زیبایی صورت شما تاثیر به سزایی دارد. امروزه می توانیم با مراجعه و مشاوره با یک پزشک متخصص و باتجربه در این زمینه، لبخند زیبایی را تجربه کنیم. در این مقاله به تعدادی از روش های زیبایی دندان از جمله ایمپلنت دندان ، هزینه و عوارض ایمپلنت، پروتز های مورد استفاده و مراقبت های بعد از آن اشاره کرده ایم. در علم دندان پزشکی شاخه زیبایی دندان ها بسیار حائز اهمیت می باشد، چرا که علاوه بر شناخت و نحوه کار با مواد مربوط به این روش، می بایست از دانش صحیح آناتومی دندان در شاخه زیبایی آگاهی داشته باشند. در زیر به چند نمونه از روش های زیبایی دندان توسط پزشک متخصص در این زمینه می پردازیم:

ایمپلنت چیست ؟

ایمپلنت یک روش درمانی برای جایگزینی پروتزهای بریج می باشد و هدف آن این است که هیچ دندانی به خاطر پایه بریج قرار گرفتن تراشیده نشود.

در ادامه به انواع ایمپلنت ، عوارض ایمپلنت ، مراقبت های بعد از آن و پروتز های قابل استفاده برای آن می پردازیم. در این روش ازپیچی که از جنس تیتانیوم ساخته شده است، به عنوان جایگزینی برای دندان کشیده شده استفاده می کنند که این پیچ را در استخوان فک می کارند، به این روش ایمپلنت          می گویند.

این ایمپلنت ها می توانند یکپارچه یا دو تیکه باشند و به وسیله پیچ اتصال ریشه و تاج به هم متصل شوند. پروتز های ایمپلنت انواع متفاوتی دارد که با توجه به نوع ایمپلنت انتخاب  می شود. با توجه به انواع آن ها هزینه ایمپلنت می تواند متفاوت باشد.

ایمپلنت چیست و انواع آن | هزینه و عوارض آن | مراقبت های بعد از آن

انواع ایمپلنت

تفاوت ایمپلنت ها در چهار مورد اصلی و اساسی می باشد:

 • گزینه اول در طراحی خود ایمپلنت می باشد، که به آن فیکسچر می گویند. این قسمتی است که داخل استخوان قرار می گیرد.

گاها فیکسچر استوانه ای شکل یا مخروطی شکل می باشد. پزشک متخصص در جلسه مشاوره با توجه به شرایط استخوان فک یکی از آن ها را انتخاب می کند.

 • مورد دوم طراحی قسمت تاج است، که به آن اباتمنت می گویند. اباتمنت قسمت تاجی ایمپلنت است که به وسیله یک پیچ ریز به پایه فیکسچر متصل می شود.
 • مورد سوم تفاوت در پیچ ریز اتصال دهنده تاج به فیکسچر می باشد. که بسیار مهم می باشد.دلیل این اهمیت این است که در تک ایمپلنت های خلفی زمانی که فشار زیادی به تاج وارد می شود، ممکن است پیح اتصال دهنده تاج به ریشه شل شود.

البته با طراحی عالی فیکسچر با اباتمنت این احتمال به صفر می رسد.

 • مورد چهارم تفاوت بین تکنولوژی مورد استفاده در سطح ایمپلنت است. این مورد مهم ترین تفاوت می باشد، زیرا علت اصلی و تضمین کننده دوام و طول عمر کاشت ما بستگی به میزان جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک دارد.

زمان لازم برای جوش خوردن ایمپلنت دندان

 • فک بالا پنج ماه
 • فک پایین سه ماه

این مدت زمان یک قانون کلی است، که با توجه به شرایط مختلفی از جمله انواع گرافت استخوانی، اسپیلیت کردن و کم بودن تراکم استخوان می تواند افزایش یابد. رعایت این زمان ها برای جلوگیری از عوارض احتمالی ایمپلنت لازم است.

سن مناسب برای ایمپلنت

برای انجام ایمپلنت باید تا سن ۱۸ سالگی صبر کنید تا اسکلت صورت شکل کامل خود را پیدا کند.

اگر زودتر از ۱۸ سالگی کاشت را انجام دهید در صورت رشد استخوان فک ممکن است ایمپلنت دندان کوتاه تر به نظر برسد.

در مواردی هم که چندین ایمپلنت در یک ناحیه کاشته شده و بر روی پروتز بریج نصب شود، مقاوت بریج از رشد درست اسکلت صورت جلوگیری می کند.

این موضوع باعث بد فرم شدن صورتتان می گردد. در سنین کمتر از ۱۸ سال اگر خواستیم ایمپلنت انجام دهیم، برای تک دندان مشکلی ندارد.

به شرطی که بعد از ۱۸ سالگی پروتز ایمپلنت را عوض کنیم تا اندازه آن با سایر دندان ها متناسب گردد.

اگر  پروتز ایمپلنت ها با طرح، قطر و زاویه های متفاوتی کاشته شده باشند، بهتر است آن ها را با هم به صورت یکپارچه روکش کنید، تا در هنگام تحمل فشار به صورت یکپارچه و مطلوب تر عمل کنند.

ایمپلنت فوری چیست ؟

در بعضی موارد استثنایی اگر طول و عرض استخوان مناسب باشد. تراکم استخوان به حدی مقاوم باشد که تحمل نیروی ۶۰ نیوتن را داشته باشد، می توان فورا تاج را به ریشه کاشته شده متصل کرد.

ولی این امر احتمال شکست را به میزان ۲۰ درصد برای بیمار افزایش می دهد. پروتز این ایمپلنت باید کوتاه بوده و از جنس کامپوزیت یا آکریل باشد.

این نوع ایمپلنت بهتر است فقط برای ۶ دندان قدامی که صرفا جنبه زیبایی داشته و تحت فشار نمی باشند، انجام گیرد. برای دندان های خلفی توصیه نمی گردد. پس از مدت ۵ ماه روکش موقت باید با روکش اصلی تعویض شود.

شرایط انجام ایمپلنت فوری چیست ؟

 • وجود حداقل ۱۳ میلیمتر طول مفید استخوان
 • ۶ دندان قدام بالا یا فک پایین به صورت گروهی یا تک تک وجود حداقل ۶ میلیمتر عرض استخوان
 • گیر اولیه ۳۵ الی ۶۰ نیوتن
 • تیپ یک یا دو یا حداکثر ۳ استخوانی (از نظر تراکم)
 • عدم وجود براکسیزم (دندان قروچه)
 • رعایت بهداشت دهان و دندان

موفقیت ایمپلنت چقدر است؟

طبق تحقیقات به عمل آمده میزان موفقیت ایمپلنت ۹۷ درصد بوده است.

در ۳ درصد موارد به دلیل وارد شدن ضربه به ایمپلنت دندان و تکان خوردن آن مانع از جوش خوردن می گردد و پیوند استخوان بافت لثه ای به ایمپلنت دندان می چسبد.

روش حل این مشکل این است که ایمپلنت دندان خارج شده و مجددا کاشت انجام شود. جنس مطلوب پروتز ایمپلنت می تواند در موفقیت کاشت موثر باشد.

از موارد دیگر ممکن است که بدن بیمار نسبت به جسم خارجی واکنش نشان داده و ایمپلنت را پس بزند.

در این صورت دو ماه صبر کرده و دوباره کار را تکرار می کنیم. باردوم بدن کاشت را به احتمال زیاد می پذیرد.

بهداشت دهان و دندان از نکات بسیار مهم برای موفقیت در ایمپلنت می باشد و از مواردی که موجب عدم موفقیت این کاشت می شود می توان به استعمال دخانیت اشاره کرد.

روند و طول درمان کاشت ایمپلنت

جلسات ملاقات با بیمار و روند انجام کار وی از ابتدا باید تشریح شود.

اگر هر دو فک با هم نیاز به ایمپلنت داشته باشند، حتما ابتدا از فک بالا شروع می کنند و بعد از گذشت یک ماه، کار فک پایین را شروع می کنند و بعد از گذشت سه ماه از جراحی اول شروع به بستن هیلینگ می کنند.

بعضی از بیماران ترجیح می دهند، پس از کسب اطمینان از مناسب بودن کاشت فک بعدی را شروع کنند، ولی تجربه نشان داده که انجام کار هر دو فک با یکدیگر مطلوب تر بوده، تعداد ویزیت های بیمار را به حداقل می رساند، باعث ایجاد پلان اکلوزالی بهتر، تقسیم فضای ایده آل تر، یکنواختی رنگ، اندازه و قرینه سازی بهتر می گردد.

سینوس لیفت چیست؟

زمانی که دندان های آسیای فک بالا کشیده می شود و فاصله میان این کشیدن و انجام عمل ایمپلنت طولانی می شود.

استخوان نگهدارنده تحلیل رفته و باعث بزرگ شدن سینوس می شود. (سینوس فک بالا در بالای دندان های آسیای فک بالا قرار گرفته است.) به همین علت زمانی که می خواهند عمل ایمپلنت را انجام دهند، استخوان کافی وجود ندارد.

برای حل این موضوع از روشی به نام لیفت یا بالا بردن سینوس استفاده می شود.

به این صورت که حفره سینوس را باز می کنند و غشاء پوشاننده روی آن را کنار زده، و مواد جایگزین استخوان داخل آن قرار می دهند و روی آن را با لایه ای به نام ممبرین بسته و بخیه می زنند.

پس از گذشت چند ماه این مواد کمک می کنند تا بدن دوباره استخوان سازی کرده و استخوان کافی برای عمل ایمپلنت محیا می شود.

عمر مفید ایمپلنت

مطالعات گوناگون نشان داده افرادی که طی ۲۰ سال اخیر ایمپلنت انجام داده اند کاملا راضی هستند.

به صورت کلی عمر ایمپلنت ها نامحدود می باشد.

هزینه بالای ایمپلنت با توجه به عمر بالای آن بسیار مناسب می باشد.

عمر مفید آنها به عواملی مانند: بهداشت دهان و دندان، مراجعه منظم به پزشک،نحوه مراقبت از ایمپلنت ها، نوع، طول، قطر و توزیع درست نیرو ها بر روی ایمپلنت بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد.

با مراقبت های درست بعد از ایمپلنت می توان عمر مفید آن را افزایش داد. نوع پروتز ایمپلنت می تواند تا حدودی در عمر مفید آن تاثیر گذار باشد.

مراقبت بعد از ایمپلنت

ایمپلنت از جنس فلز می باشد، پس امکان پوسیدگی ندارد. ولی به منظور جلوگیری از بیماری لثه و عفونت احتمالی، مسواک بین دندان ها الزامی می باشد.

به طور کلی از ایمپلنت باید مانند دندان طبیعی مراقبت شود، پس استفاده منظم از مسواک، نخ دندان و دهان شویه الزامی است. به دلیل بالا بودن هزینه ایمپلنت باید به خوبی از آن مراقبت کرد.

مراقبت صحیح از ایمپلنت عوارض احتمالی آن را محدود می کند.

مراقبت های بعد از ایمپلنت بسیار مهم است.

ایمپلنت به عنوان یک عضو خارجی وارد بدن شده، پس مراقبت های بعد از آن جهت پذیرش کاشت در بدن می تواند حائز اهمیت باشد.

عوارض احتمالی ایمپلنت

در ابتدای درمان ممکن است به دلیل مسائلی مانند: جراحی نامناسب و طرح ریزی غلط درمان موجب واکنش های حساسیتی شود.

از عوارض دیگر ایمپلنت که احتمال و درصد آن بسیار کم است، می توان به مواردی مانند: درد، صدمه رسیدن به اعصاب دندان، شکستگی و کوفتگی استخوان و بلعیدن اجزاء اشاره کرد.

که با انتخاب یک جراح مناسب و ماهر این عوارض ایمپلنت به صفر خواهد رسید. شکست ایمپلنت نیز بسیار محدود می باشد، به گونه ای که در حد ۲ الی ۸ درصد گزارش شده است.

هزینه ایمپلنت

هزینه انجام ایمپلنت به دلیل پرداخت هزینه های جانبی که دارد، کمی بیشتر از روش های دیگر است.

هزینه ایمپلنت شامل موارد زیر می شود:

 • هزینه ایمپلنت
 • هزینه لابراتوار
 • هزینه مواد مصرفی اضافی مانند: پودر استخوان
 • دستمزد جراح

با در نظر گرفتن تمام این موارد هزینه ایمپلنت مبلغی بین پنج میلیون و صد هزار تومان الی پنج میلیون و دویست هزار تومان می شود که یک سوم مبلغ اروپاست. با توجه به هزینه ای که برای انجام ایمپلنت می کنید باید مراقبت های بعد از آن را جدی بگیرید.

فرق دندان پزشک و جراح فک و دندان

برای انجام عمل زیبایی دندان حتما به جراح فک و دندان مراجعه شود.

جراح نسبت به دندان پزشک دارای تجربه و تخصص بیشتری می باشد. جراح ها نسبت دندان پزشک ها مدت زمان بیشتری درس خوانده و دوره های بیشتری گذرانده اند، در نتیجه ماهر تر می باشند. انتخاب جراح ماهر و متخصص می تواند عوارض ایمپلنت را به حداقل برساند.

انجام کار توسط جراح عوارض ایمپلنت را به حداقل می رساند. از طرفی در مطب جراح های فک و دندان لوازم و فناوری های بیشتر و پیشرفته تری همچون سیستم عکس  OPG که مورد نیاز این عمل است، موجود می باشد.

بلیچینگ

یکی از پر تقاضا ترین خدمات دندان پزشکی روشن کردن رنگ دندان های تیره، زرد یا قهوه ای است.

بلیچینگ یکی از ارزان ترین روش هایی است که جهت سفید نمودن دندان ها می توان از آن استفاده کرد.

بلیچینگ به دو روش خانگی و در مطب انجام می شود. برای گرفتن نتیجه مطلوب در این روش باید جلسات درمان را در دو روش منظم انجام دهید.

بعد از انجام بلیچینگ بهتر است دخانیات مصرف نشود، زیرا موجب برگشت رنگ دندان می شود.

ایمپلنت چیست ؟ مراقبت های بعد از ایمپلنت و انواع آن همراه با هزینه و عوارض انجام ایمپلنت

بستن فاصله دندانی

یکی دیگر از خدمات زیبایی، بستن فاصله بین دندان هاست که به دیاستم معروف می باشد.

مینا کاری دندان

افرادی که به دنبال یک روش سریع و بدون درد هستند، و می خواهند سریعا به نتیجه برسند.

مینا کاری دندان یک روش مطلوب برای رفع عیوب کوچک مانند: ناهمواری دندان ها و یا دندان های روی هم رفته می باشد. همراه با مینا کاری، سفید کردن، روکش کردن(ونیر) و باندینگ هم انجام می شود.

ایمپلنت چیست ؟ مراقبت های بعد از ایمپلنت و انواع آن همراه با هزینه و عوارض انجام ایمپلنت

باندینگ (پیوند) دندان

در این روش مواد رزین رنگ دندان (مواد پلاستیکی با دوام) به دندان زده می شود و سپس با تابش نور خاصی مواد گرفته و سخت می شود و به دندان می چسبد.

پر کردن با کامپوزیت

دندان های پر شده گاهی در اثر خرد شدن نیاز به جایگزین دارند.

برای این کار از پرکردگی با کامپوزیت هم رنگ دندان یا آمالگام نقره استفاده می کنند. بعضی از افراد نگران این هستند که آمالگام نقره محتوای جیوه بوده و برای سلامتی ضرر دارد.

از طرفی پرکردگی با کامپوزیت نسبت به آمالگام در سطح بزرگ، دندان را زودتر فرسوده می کند ولی در پرکردگی کوچک کاربرد بسیار مطلوبی دارد.

نا هماهنگی های لبه دندان ها یا کوتاه و بلند بودن لبه های دندان ها نسبت به یکدیگر

این امر ممکن است به دلیل پریدگی های ناشی از دندان قروچه، جویدن خوراکی های سخت، تفاوت اندازه دندان ها یا نحوه قرار گرفتن آنها در کنار هم به وجود آمده باشد.

هر علتی که داشته باشد، می توان با استفاده از مواد هم رنگ مینای دندان به راحتی این مشکل را برطرف نمود. استفاده از فلوراید در محل اتصال ترمیم و دندان باعث افزایش استحکام دندان می شود.

کرادینگ

کرادینگ روشی برای رفع نامنظمی دندان ها بدون نیاز به ارتودنسی است. پزشک با استفاده از مواد ترمیمی این بهم ریختگی ها را منظم می کند.

ارتودنسی

برای داشتن لبخندی زیبا دندان ها باید از تناسب مشخصی پیروی کنند.

دندان پزشکان با استفاده از این روش دندان هایی که تناسب و نظم مشخص و لازم را ندارند، منظم کرده و به شما لبخندی زیبا هدیه می دهند.

ایمپلنت چیست ؟ مراقبت های بعد از ایمپلنت و انواع آن همراه با هزینه و عوارض انجام ایمپلنت

بریچ دندان

برای پر کردن جای خالی دندان های کشیده از دو دندان طرفین جای خالی دندان به عنوان پایه استفاده کرده و ناحیه وسط را پر میکنند. این سه دندان به هم متصل بوده و یکپارچه می شوند، به این روش بریچ یا پل می گویند.

روکش های دندان

یکی دیگر از روش های ترمیم و زیبایی دندان روکش کردن دندان هاست. این روکش ها جنس های متفاوتی دارند که با توجه به وضعیت دندان و بودجه بیمار مناسب ترین آن انتخاب می شود.

تاج گذاشتن روی دندان

تاج مانند کلاه دندان عمل می کند. زمانی که دندان بسیار تخریب و ازبین رفته باشد، برای بهبود شکل ظاهری و اندازه دندان بر روی آن تاج می گذارند.

عمر مفید این تاج ها بین ۵ الی ۱۵ سال می باشد. برای گذاشتن تاج ابتدا کمی دندان را تراشیده و بعد تاج بر روی آن چسبیده می شود. جنس این تاج ها از صمغ، فلز، چینی متصل به فلز یا سرامیک است.

جهت اجاره دستگاه هایفوتراپی اولترا سه بعدی با شماره زیر تماس حاصل نمایید:
ما را در صفحه رسمی اینستاگرام هایفو ۲۴ ( hifu24 ) دنبال کنید:

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *